Lær å farge garn med lav

Praktisk info

Fra: 18.03.2026 18:30

Til: 21.03.2026 16:00

Adresse: Realfagbygget, UiB, Allégaten, Bergen, Norge

Forening: Bergen sopp- og nyttevekstforening

Region: Vestland

Pris fra: 1200 kr

Ledere

Åse Brekne-Linjord

brelin27@hotmail.com

Bestill / Meld på

Påmeldingsfrist: 11.03.2026 21:00

I teori og praksis lærer du å farge garn med mange av lavartene

Kurset består av en teoridel om lav og fargemetoder, og en praktisk del med farging av garn.

TEORETISK DEL – 3 timer

18.mars kl 18:30 – 21:30

Teoridelen av kurset vil gå på kveldstid på Realfagbygget en ukedag. Der blir du presentert for noen av de vanligste fargelavartene vi kan finne i naturområdene rundt oss. Deltakerne får se, kjenne på og lukte på ekte lavprøver av de aktuelle lavartene. Det blir gitt en innføring i ulike fargemetoder og hvilke garntyper som egner seg til farging, og litt om ulike tilsettingsstoffer vi kan bruke for å påvirke fargen.

PRAKTISK DEL – 6 timer

21.mars kl. 10:00 – 16:00

Den praktiske delen med farging vil foregå den påfølgende lørdagen hjemme hos kursholder. Da har vi valgt ut 4 – 5 forskjellige lavarter som vi prøver ut med ulike fargemetoder. En av fargemetodene vi vil ta for oss, er «solfargingsmetoden». Det er en enkel fargemetode der en fyller lav, garn og vann på et glass, som en deretter lar stå i et solrikt vindu i 2 – 3 uker. Dette er en fargemetode som er fin å bruke sammen med barn i barnehage og skole for eksempel, og de 25g garn en bruker til solfargingen, er nok til å strikke seg et enkelt pannebånd.

Garnet vi farger på kurset, vil bli fordelt til kursdeltagerne på slutten av kurset, og det vil også bli gitt enkel strikkeoppskrift og forslag til hva en ellers kan bruke garnet til.